Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Home / Hayatımız ve İlişkiler / CEM YAĞIBASAN İLE TAİ CHİ CHUAN

CEM YAĞIBASAN İLE TAİ CHİ CHUAN

Pekin Spor Üni. Wu Shu Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. XU WEI JUN’un öğrencisi

Her SALI ve PERŞEMBE SAAT : 13:00 – 14:00 Arası

İletişim: 0530 645 2764

Adres : 2661/1 No:4/23 Kat.6 Tanrıverdiler Apt.Çayyolu /Ankara

Tai chi her yaştan ve her tür beden forrnundan insana fayda sağlayabilir.
Yanıbaşınızda bir parkta uygulanan ağır çekim meditasyon, tai chi, bilimsel çalışmalara göre stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltabilir, beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir, ve daha pek çok başka sağlık durumlarına şifa olabilir.

Kadim Çin dövüş sanatı Tai Chi Chuan, bedeni sürekli hareket içinde tutarak dinginliği sağlamak üzere gerçekleştirilen yavaş, odaklı ve akıcı bir beden-zihin egzersizine dönüşmüştür.

Tai chi uygulamasının yin ve yang’ın -bedendeki karşıt güçler olan aydınlık ve karanlığın- sağlıklı bir dengede korumaya yardımcı olduğu, dolayısıyla chi’nin (qi) -yaşam enerjisi veya yaşam gücü- akışını düzenlediği söylenmektedir.

Yaygın bir efsaneye göre, 13 tai chi hareketinden oluşan ilk seti Taoist bir rahip, hayvanların hareketlerini taklit ederek geliştirmiştir.

Amerika’da bir tıbbi araştırma grubu olan Mayo Clinic, tahmini olarak 2.5 milyon Amerikalı’nın tai chi’nin şu etkilerinden faydalandığını tahmin ediyor: stres ve kaygı seviyesinde azalma, oksijen kapasitesinde artış, enerji ve kuvvet artışı, esneklik, denge ve çevikliğin iyileşmesi, ile kas kuvveti ve dış görünüme etki.

Tai chi’nin uyku kalitesini ve bağışıklık sistemini iyileştirdiği, kolesterol seviyesini ve kan basıncını düşürdüğü, eklem ağrısına iyi geldiği, konjestif kalp yetmezliği semptomlarını azalttığı ve yaşlıların genel sağlık durumunu, düşüşlerini de azaltarak, iyileştirdiği ticari kaygı gütmeyen Mayo araştırmalarında gözlenmiştir.

Web tabanlı Medical News Today (tıp haberleri ile ilgili bir site), tai chi’nin faydaları üzerine düzinelerce bilimsel araştırma yayımlıyor.  (örnekler var). Avrupa Solunum Dergisi’nde yayımlanan, Sydney Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmaya göre tai chi uygulaması akciğer hastalarında hareket kabiliyetini, kas gücünü ve dengeyi iyileştirerek yaşam kalitelerini belirgin bir şekilde yükseltiyor. Çalışmanın sorumlusu fizyoterapist Regina Leung, hastaların ayrıca daha iyi odaklandıklarını ve daha az stresli olduklarını beyan ettiklerini söylüyor.

Bir diğer çalışmaya göre tai chi kemik sağlığını ve kas gücünü de olumlu yönde etkiliyor.

Araştırmacılar, tai chi dersi alan katılımcıların  yaşam kalitelerindeki artışı duygusal ve zihinsel gelişimleri açısından da olumlu değerlendirdiklerini bildiriyor.
Brisbane’dan Toronto’ya kadar hastaneler, kronik ağrı hastalarına yardımcı olabilmek için yüzlerini tai chi’ye döndüler.

Avustralya Taoist Tai Chi Topluluğu’nun yönetici müdürü Peter Cook’a göre tai chi’nin ağrı ile mücadelede kullanılması son derece önemli bir gelişme. Cook, uygulama sırasındaki esnemenin eklemlere, kaslara, tendon ve diğer dokulara büyük yarar sağladığından, tai chi’nin duruş ve omurga üzerindeki faydalardan bahsetmektedir. Ayrıca Cook, yavaş ve kontrollü adımların bacak kaslarını güçlendirdiğini, denge ve koordinasyonu iyileştirerek düşme riskini azalttığını belirtmektedir.

Cook, Tai chi’nin giderek yaygınlaşmış, yararlarının da gerek toplum gerekse sağlık çalışanları tarafından kabul ve takdir edildiğinden söz etmektedir.

25 sene tai chi uygulamış olan, 70 yaşındaki efsanevi rock yıldızı Lou Reed: “Tai chi stresi azaltmaya ve odaklanmayı iyileştirmeye yardımcı oluyor. Süreğen akıcı hareketlerin zihin üzerinde sakinleştirici bir etkisi var, ruh halini ve bilişi iyileştirebilir. Ilgilenenler için tai chi tinsel gelişimin de bir yolu olabilir,” diyerek ekler: “insanlar ağırlık kaldırdığımı sanıyor, oysaki kaldırmıyorum.” Beliefnet.com’a tai chi’nin kendisini “fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü” yaptığını belirten Reed,  “Bedeninizi ve enerjinizi fiziksel olarak değiştiriyor. Günde iki saat çalışıyorum, çalışamadığım bir gün olursa, bedenim ağrımaya başlıyor. Eskiden tam tersi olurdu,” dedi.  (hocam ayrıca kendisi bahçede ağaçların altında tai chi yaparken tık diye gidivermiştir en sonunda huşu içersinde karısının dediğine göre, hiçbir sağlık problemi yokmuş, düzenli tai chi yaparmış Lou Reed, efsanevi The Velvet Underground grubunun solistidir bu abi, önemli bir şahsiyet kendisi, bu da kendisinin ölüm haberinin linkidir: tai chi yaparken öldüğünü anlatmaktadır eşi: 21formlu “I Liq Chuan” uyguladığı yazıyor burada: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/10420769/Lou-Reed-died-doing-tai-chi-widow-says.html )
Her yaşta ve her tür bedensel forma sahip insanın içeride-dışarıda, her yerde uygulayabileceği bir öğreti tai chi.

About ruhsalbilimler

Bunuda Gördünüz Mü ?

TETA ŞİFA TEKNİĞİ ve DNA AKTİVASYONU

1995’in sonlarında, ViannaStibal kendisini lenf kanserinden iyileştirdi ve bu, bugün “TetaŞifası” olarak bilinen şifa türünü ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir